Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Anayasa Mahkemesi, 3 siyasi partinin kapatılmasına karar verdi.

Anayasa Mahkemesi, 3 siyasi partinin kapatılmasına karar verdi.

Anayasa Mahkemesi, 3 siyasi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açtığı davayı karara bağlayan AYM; Uyanış, Türkiye Yaşam ve Yeni Yol partilerinin ‘kendiliğinden dağılmış sayılarak hukuki varlığının sona erdiğine’ hükmetti.
19.01.2024 02:51

Anayasa Mahkemesi (AYM) 3 siyasi partinin yasalarda belirtilen şartları karşılamadığı için hukuki varlığının sona ermesine karar verdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Anayasa Mahkemesi kararlarına göre Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Uyanış Partisi, Türkiye Yaşam Partisi ve YeniYol Partisi’ne “kapatma davası” açtı.

Yüksek Mahkeme, Başsavcılığın 3 parti için “Kendiliğinden dağılma halinin ve buna bağlı olarak hukuki varlığının sona erdiğinin tespiti” talebini değerlendirdi.

Dosyada, bu partilerin yasaya gereği kuruluşunun üzerinden iki yıl geçmiş olmasına rağmen büyük kongresini toplamadığı, zorunlu organlarını oluşturmadığı ve adresinin tespit edilemediği bilgileri yer aldı.

Anayasa Mahkemesi, tebligata rağmen gerekli süre içinde savunma da yapmayan bu 3 partinin ‘kendiliğinden dağılmış sayılarak hukuki varlığının sona erdiğine’ hükmetti.

Anayasa Mahkemesi AYM parti kapatma Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı

Haber : Mahmut PAÇAL

Reklamı Geç