Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tuzla Fay Hattı Tetikte 7.1 Olabilir

Türkiye’nin 11 kentinde büyük yıkıma yol açan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından uzmanların uyarı ve çalışmaları devam ediyor. 2 bin yılda bir kırılan Tuzla fayına dikkat çeken uzmanlar, 50 kilometre olan fayın yakında kırılabilecek olduğunu açıkladı. Uzunluğu nedeniyle ise fayın 7,1 büyüklüğüne kadar deprem üretme potansiyeline sahip olduğu belirtildi.

Türkiye’nin 11 kentinde büyük

DEÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Sözbilir, 6 yıldır yürüttükleri İzmir fay hatları araştırmalarının sonuçlarını açıkladı. Tuzla fayına dikkat çeken Sözbilir, “Tuzla fayı 2 bin yılda bir kırılan bir fay. 2 bin yıldır kırılmadığını görüyoruz. Yakında kırılma ihtimali yüksek. Tuzla fayının uzunluğu yaklaşık 50 kilometre. Fay uzunluğu nedeniyle yaklaşık 7.1’e kadar deprem üretme potansiyeline sahip” diyerek uyarıda bulundu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, İzmir’deki fay hatları üzerinde yürütülen çalışmaların sonuçlarını paylaşarak önemli bir uyarıda bulundu.

İzmir, Güzelbahçe, Yağcılar, Seferihisar ve Tuzla fayları üzerinde 6 yıldır çalıştıklarını belirten Sözbilir, özellikle Tuzla fayının en son 1988’de kırıldığını ve 2 bin yılda bir kırılan bu fayın son 2 bin yıldır kırılmadığını vurguladı. Bu durumun, fayın kırılma ihtimalinin arttığını gösterdiğini ifade etti.7.1 büyüklüğünde deprem üretebilecek potansiyele sahip”

Tuzla fayının 50 kilometre uzunluğunda olduğunu ve bu uzunluk nedeniyle yaklaşık 7.1 büyüklüğünde bir deprem üretebilecek potansiyele sahip olduğunu açıklayan Sözbilir, fayın kırılma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti. Ayrıca, İzmir fayının son depreminin 1688 yılında meydana geldiğini ancak bu fayın tekrar kırılma süresinin daha uzun olduğunu söyledi.

“Faylarımızı tanımaya devam etmeliyiz çünkü birlikte yaşıyoruz”

DHA’nın aktardığına göre Sözbilir’in açıklaması şöyle:

“Türkiye ölçeğinde 1999 depreminden sonra gerek üniversiteler gerek sivil toplum örgütleri gerekse belediyeler olarak çok önemli çalışmalar yapıldı. Ama özellikle Elazığ, İzmir, 6 Şubat veya Van depremleri depreme hazır olmadığımızı gösterdi.

Daha hızlı bir şekilde önlem almak gerekiyor. Toplum olarak hem deprem sırasında hem de daha sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili daha bilinçli olmamız gerekiyor. Kentsel dönüşüm ile ilgili bir yol haritası çizilmeli. Her ilin kendine göre bir kentsel dönüşüm çerçevesi çizilmeli. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) 81 il için 2020’nin sonunda tamamlanmıştı. İzmir için 127 tane eylem vardı.

Bunlar tamamlanmadığı sürece ‘Depreme hazırız’ deme şansımız yok. Fay, zemin ve bina üçlüsünün çok iyi şekilde analiz edilmesi gerekiyor. Faylarımızı tanımaya devam etmeliyiz çünkü birlikte yaşıyoruz, onlar canlı varlıklar. Fayların anlaşılması için Türkiye ölçeğinde bir proje b aşlatıldı. Zeminle ilgili problemler İzmir’de çok yüksek. Özellikle denize yakın yerlerde sıvılaşma tehlikesi var.

(KAYNAK) Haber Merkezi