Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TÜRK-Escobar Lakaplı Ürfi Çetinkaya’nın Çetesi Çökertildi

Cezaevinde bulunan Türk Escobar lakaplı Ürfi Çetinkaya’nın liderliğini yaptığı silahlı suç örgütüne yönelik KAFES-44- isimli operasyon düzenlendi.

Cezaevinde bulunan Türk Escobar

Cezaevinde bulunan “Türk Escobar” lakaplı Ürfi Çetinkaya’nın liderliğini yaptığı silahlı organize suç örgütüne yönelik “Kafes-44” isimli operasyon düzenlendi.

Operasyonlarda Rüstem ve Hakan Çetinkaya ile ABD tarafından İnterpol Kırmızı Bülteni ile aranan H. Y. N.’nin de içerisinde bulunduğu suç örgütü üyesi 42 şüpheli yakalandı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Türkiye İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, yapılan çalışmalar sonucu; İstanbul merkezli İzmir, Afyonkarahisar, Malatya, Antalya, Çanakkale, Bilecik, Muğla ve Balıkesir’de operasyonlar gerçekleştirildiğini belirtti.

Bakan Yerlikaya suç örgütüyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Uluslararası boyutta Uyuşturucu Madde Ticareti, Suç İşlemek Amacıyla Silahlı Örgüt Kurmak ve Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklamak suçlarına yönelik; ulusal ve uluslararası alanda uyuşturucu madde ticareti başta olmak üzere organize suç örgütü içerisinde kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle halen cezaevinde olan, silahlı organize suç örgütü elebaşılığını Ürfi Çetinkaya’nın yaptığı ve Çetinkaya ile yaklaşık 25 yıldır birlikte hareket eden ve halen İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanlığı görevini yürüten oğlu Rüstem Çetinkaya’nın da içerisinde bulunduğu suç örgütünün;

*Almanya, Bulgaristan, İspanya, Moritanya, Portekiz ve Yunanistan ülkelerinde ele geçen yaklaşık 13 ton, Türkiye’de ele geçen 24 ton olmak üzere toplam 37 ton uyuşturucudan sorumlu oldukları,

*Etrafındaki şahıslarla beraber kendilerine ait gemi ve bazı ticari konteyner ve balıkçı tekneleriyle uluslararası uyuşturucu sevkiyatı yaptıkları,

*Elde ettikleri gelirleri HAVALE yöntemiyle, zulalı araçlarla ve kuryelerle kayıt dışı olarak ülkemize getirip; eşi, çocukları ve yakın akrabaları ile beraber yakınında olan şahıslar üzerinden kurup yönettikleri döviz büroları ve şirketler üzerinden akladıkları tespit edildi.”

11 ülke ile işbirliği yapıldı

Operasyonun MASAK, Gümrük, SGK ve Vergi Denetim Kurulu Müfettişleri ile koordine içerisinde yaklaşık 2 yıl süren çalışmalarla gerçekleştirildiği bilgisini veren Yerlikaya, süreç içerisinde; Almanya, Arnavutluk, Avusturya, BAE, Belçika, Bulgaristan, Hollanda, İspanya, İtalya, Pakistan ve Yunanistan olmak üzere 11 ülke ile işbirliği yapıldığını açıkladı.

Yerlikaya, operasyonlar sonucu çok sayıda ruhsatsız tabanca, otomatik silah ve çok miktarda döviz ve Türk Lirası’na el konulduğunu belirtti.
(HABER MERKEZİ)
TuranınSesi Medya Haber Ajansı