Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kanser ve tansiyonun nefesini kesen baharat!

Kekik dağlarda yetişen bir şifa baharatıdır. Kekik çayı kan basıncı ve tansiyonu dengelemede kullanılır. Aynı zamanda kekik kanser içinde tedavi aracıdır. İşte detaylar.

Kekik dağlarda yetişen bir

Kekik (Thymus vulgaris), Akdeniz bölgesine özgü, Lamiaceae (Ballıbabagiller) ailesine ait çok yıllık bir bitkidir.

Genellikle baharat ve tıbbi amaçlarla kullanılır. Kekik, özellikle mutfaklarda yaygın olarak kullanılan bir baharat olup, lezzet ve aroma katmak için çeşitli yemeklerde kullanılır.

Ayrıca tıbbi özellikleri nedeniyle sağlık alanında da önemli bir yer tutar.

Şimdilerde daha kıymete binen ve araştırmalara konu olan kekik, vücudun serbest radikaller üretmesini engellemeye yardımcı olacak güce sahip.

Böylece, tümör oluşumunun da önüne geçilmesini sağlıyor.

İşte kekik baharatının sağlık üzerindeki pozitif etkileri…

Tümör küçültücü

Bazı araştırmalar, kekikte bulunan bileşiklerin kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını engelleyebileceğini göstermektedir. Özellikle timol ve karvakrol, anti-kanser özelliklere sahip bileşikler olarak öne çıkmaktadır.

Kekik, yüksek antioksidan kapasiteye sahiptir. Antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarı önleyebilir ve böylece kanser riskini azaltabilir.

Kolon, meme ve akciğer kanseri hücreleri üzerinde yapılan çalışmalarda bu bileşiklerin kanser hücrelerinin büyümesini inhibe edebileceği gösterilmiştir.

Kekik faydaları

Kekik, sindirimi kolaylaştırıcı etkisiyle bilinir. Şişkinlik, gaz ve mide rahatsızlıklarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kekikteki bileşikler, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Kekik, öksürük ve soğuk algınlığı gibi solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabilir. Kekik yağı buharı, tıkalı burun ve bronşları açmaya yardımcı olabilir.

Kekikteki vitaminler (özellikle C vitamini) ve mineraller (demir, kalsiyum) bağışıklık sistemini destekler.

Kekik, kan basıncını düzenlemeye ve kolesterol seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir. Bu özellikler, kalp sağlığını korumada önemli rol oynar.

Kekik yağı, antiseptik ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde cilt enfeksiyonlarını tedavi edebilir ve akne gibi cilt problemlerini azaltabilir.