Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bakan Fidan yarın Hollanda’ya gidiyor

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Wittenburg Konferansı’nın 10’uncu Toplantısı kapsamında 19 Nisan’da Hollanda’ya gidecek.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan,

2008 yılında imzalanan ‘Türkiye-Hollanda İlişkilerinin Güçlendirilmesi ve Türkiye-Hollanda Konferansı Kurulmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’ kapsamında iki ülkenin Dışişleri Bakanları başkanlığında dönüşümlü olarak düzenlenen Türkiye-Hollanda (Wittenburg) Konferansı’nın 10’uncusu, Hollanda’da gerçekleşecek.

Bakan Fidan, mevkidaşı Hanke Bruins Slot’un daveti üzerine konferansa katılmak üzere Hollanda’ya gidecek.

Fidan’ın Slot ile ikili görüşmesinde, siyasi ilişkiler değerlendirilecek ve Hollanda-Türk toplumunu ilgilendiren konular gündeme getirilecek. Türkiye’nin terörle mücadele konusundaki beklentileri aktarılacak.

İş birliği imkanları görüşülecek

İsrail-Filisin, Ukrayna ve Kıbrıs başta olmak üzere yakın bölgedeki gelişmeler ele alınacak. Fidan’ın, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) tam üyelik süreci, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve Türk vatandaşlarına vize serbestisi gibi konularda da Türkiye’nin beklentilerini aktarması öngörülüyor.

Konferansta Dışişleri Bakanlarının görüşmelerine ilaveten, iki ülkenin ilgili Bakanlık ve kurumları arasında teknik düzeyli çalışma grubu toplantıları icra edilecek.

Konferans kapsamında; ‘Türkiye-AB ilişkileri’, ‘Hollanda Türk toplumu’, ‘Güvenlik, terörle mücadele’, ‘Düzensiz göç’, ‘Deprem sonrası yeniden yapılanma ve sürdürülebilir çözümler’, ‘Temiz enerjiye geçiş’ başlıklarında 6 çalışma grubunda ele alınan konularda iş birliği imkanları görüşülecek.

Hollanda ile ikili ilişkiler

Türkiye ve Hollanda arasındaki Dostluk Anlaşması’nın 100. yılı ve İşgücü Anlaşması’nın 60. yılı 2024’e denk geliyor.

Hollanda, 2005-2024 Ocak döneminde yaklaşık 29 milyar dolar ile Türkiye’deki en büyük yabancı yatırımcı konumunda bulunuyor.

İki ülke arasında yaklaşık 12,5 milyar dolar olan ticaret hacminin kısa vadede 15 milyar dolar, orta vadede 20 milyar dolara yükseltilmesi hedefleniyor. Özellikle enerji, çevre, iklim, dijital ve yeşil dönüşüm ile yeni teknoloji alanlarında işbirliğinin daha da geliştirilmesi potansiyeli bulunduğu belirtiliyor.

(HABER MERKEZİ)