Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ahıska Türklerin Mutlu Günü

Elazığ’da kalan Ahıska Türkü

Elazığ’da kalan Ahıska Türkü 218 aile, kalıcı iskanları için Bitlis’in Ahlat ilçesine gönderildi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle bölgeden tahliye edilerek Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve Valilik organizasyonuyla götürüldükleri Elazığ’da, yaklaşık 2 yıldır Aşağıdemirtaş Geçici Konaklama Merkezi’nde tutulan 2 bin Ahıska Türkü ailenin kalıcı iskanlarına yönelik çalışmalar sürüyor.

Haber merkezin haberine göre bu kapsamda 218 aileden oluşan yaklaşık 703 kişi kalıcı iskanları için otobüslerle Bitlis’in Ahlat ilçesine uğurlandı.

Haber merkezin aktardığına göre Elazığ Valisi Ömer Toraman, kalıcı iskanları için Ahlat’a yolcu ettikleri 218 aileye hitap ederek “Elazığlı hemşerilerim sizleri çok sevdiler, bağırlarına bastılar. Onlara da çok teşekkür ediyorum, misafirperverliklerinden dolayı. Kadim Türk yurdu, ata yurdu Ahlat’a yerleşiyorsunuz, Ahlat bizim için çok önemli bir yer. İnşallah orada bundan sonraki hayatınızı devam ettireceksiniz. Sayın Cumhurbaşkanımız bu tahliyeler olduktan sonra bin ailenin iskanı için kararname yayımladı. İlk etapta 218 ailemizin iskanını sağlıyoruz. Daha sonra peyderpey diğer ailelerimizin de iskanını sağlayacağız. Allah birlik ve beraberliğimizi muhafaza etsin” ifadelerini kullandı.

 

Habere göre Dünya Ahıska Türkleri Birliği Türkiye Temsilcisi İbrahim Agara ise “kendileri için mutlu bir gün olduğunu” belirterek “Ahıska Türkleri Ukrayna Rusya savaşından sonra burunları kanamadan sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla buralara geldiler. Bizler de ilk günden itibaren onların yanlarında olduk, sıkıntılarını gündeme getirerek problemlerini çözmeye çalıştık. Bu konuda Elazığ Valiliği, Belediye Başkanı ve diğer kurum ve kuruluşlara teşekkür etmek istiyoruz” dedi.

Dünya Ahıska Türkleri Ukrayna Temsilcisi Murat Resuloğlu ise “Ahlat’ta kalıcı evlerine yerleşecek olmanın mutluluğunu yaşadıklarını” söyledi.
(HABER MERKEZİ)
TuranınSesi Medya Haber Ajansı