Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gürsel Tekin CHP’den İstifa Ettiğini Açıkladı

Sosyal medyadan açıklama yayınlayan

Sosyal medyadan açıklama yayınlayan eski CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, partisinden istifa ettiğini duyurdu.

CHP’ye yönelik eleştirilerini madde madde sıralayan Tekin, “Partinin her makamında görev alma onuruna erişmiş, her zaman sokakta, halkın içerisinde Türkiye’de iktidar olmak için çalışmış benim için ortaya çıkan bu tablo acı ve üzüntü vericidir” dedi.

Tekin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Aziz milletime ve yol arkadaşlarıma, Cumhuriyet Halk Partisi’nin temel ilkeleri tüzük ve programında yer almaktadır. Ne yazık ki geçen zamanda CHP çağdaş uygarlığı hedefleyen, Türkiye’de iktidar olma ve halka hizmet etme amacına sahip Atatürkçü ve sosyal demokrat bir parti kimliğinden uzaklaştırılmış,

Hiçbir objektif koşul, liyakat ve ehliyetin olmadığı,

Parti içi hemşericilik, gruplaşma, ekipleşme ilişkileri ile makam ve mevkilerin dağıtıldığı,

Partiye emek veren, partinin iktidar olması için çalışan insanların dışlandığı,

Türkiye’de iktidar mücadelesi yerine parti içi iktidar mücadelesinin yeğ tutulduğu,

Parti hukukunun ve partimiz emekçilerinin haklarının yok sayıldığı, Genel Merkezin kendi açıkladığı kural ve talimatlara bile uymadığı, parti hukukuna ve açıklamalarına güvenerek emek sarf eden insanların emeklerinin gasp edildiği,

İdeoloji, ilke veya düşünce ile oluşan yoldaşlık ruhu yerine ahbap – çavuş, eş, dost, akraba ilişkilerinin her düzeyde belirleyici olduğu bir yapı haline dönüşmüştür.

Partinin her makamında görev alma onuruna erişmiş, her zaman sokakta, halkın içerisinde Türkiye’de iktidar olmak için çalışmış benim için ortaya çıkan bu tablo acı ve üzüntü vericidir.

Bu sebeple, Gençlik yıllarımdan beri hayatımı adadığım, ilkelerini kalbime mühürlediğim Cumhuriyet Halk Partisi’nden yine inandığım, uğruna yaşadığım ilkeler bunu emrettiği ve mevcut yapıda çalışma imkanım kalmadığı için büyük bir üzüntüyle istifa ediyorum. Uğruna hayatımı adadığım ilkeler için çalışmaya devam edeceğim.”

‘HİÇBİRİNE ULAŞAMIYORSUNUZ’
İstifası sonrası Patronlar Dünyası’ndan Ali Kemal Erdem’e konuşan Tekin, “Aday gösterilmediğiniz için istifa ettiğiniz iddialarına ne diyorsunuz?” sorusuna “Bir kere yaptığım açıklamada istifa nedenlerimiz madde madde sıraladım. Ben bu partinin müşahidi ve mücahidiyim. Müteahhiti değilim. Hayatım bu parti uğruna mücadele etmekle geçmiştir. Bana genel merkez yöneticileri cevap vermeden bir şey konuşmayacağım. Onlar cevap versin sonra konuşacağım” diye yanıt verdi.

Tekin, aday olmadığı için istifa ettiğine yönelik iddialara tepkisini şöyle sürdürdü: “Neden Gürsel Tekin? Gürsel Tekin 2014’de de belediye başkan adayıydı ama çıktı her yeri gezdi. 2018’de adaydı. Dediler İmamoğlu eyvallah dedi. Ama bu başka bir şey. 8 yıldır partinin yöneticisi değilim. Partinin genel merkezinden içeri girmemişim. Ama bugün halen sokakta sahada insanlar beni partinin üst düzey görevlisi sanıyor. Çünkü benden başka sahada çalışan yok. Beni halen genel sekreter sanıyorlar. Karşılığı bu mu?”

Son süreçte kendisini kıran çok şey olduğunu belirten Tekin, “Bir kere hayatımda ilk kez duygularımın bu kadar incindiğini gördüm. Bir partimizin genel başkanına aylarca günlerce ulaşamıyorsunuz daha ne olsun” dedi.

“İmamoğlu’na da ulaşmada sıkıntı yaşadınız mı?” sorusuna yanıt veren Tekin, “Hiçbirine ulaşamıyorsunuz. Bırakın sadece bunları bir de bunların kabileleri var. Biz sıradan vatandaşımızın telefonlarına özen gösterirken bu partinin her kademesinde görev almış bir arkadaşınızı ciddiye alıp konuşmuyorsunuz. Bizim varlığımız bir anlam ifade etmiyorsa belki yokluğumuz bir anlam ifade eder” dedi.
HABER:Mahmut PAÇAL