Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çanakkale’de orman yangını! Gemi trafiği durduruldu

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde orman yangını çıktı. Havadan müdahale edilen yangın nedeniyle Çanakkale Boğazı’ndaki gemi trafiği tek yönlü durduruldu. Çanakkale Valiliği, yangın nedeniyle Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı’na girişlerin askıya alındığını açıkladı.

Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde orman

Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Kumköy yakınlarında saat 16.00 sıralarında ormanda yangın çıktı.

Çanakkale'de orman yangını! Gemi trafiği durduruldu

Yangın rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayıldı. İhbarla bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi. Yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor.

Çanakkale'de orman yangını! Gemi trafiği durduruldu

GEMİ TRAFİĞİ, TEK YÖNLÜ DURDURULDU

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sosyal medya hesabından Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde çıkan yangına müdahalenin sürdüğünü belirterek, “Yine anız yakılmasıyla başlayan ve ormana sirayet eden yangına, 9 uçak, 6 helikopter, 67 kara aracımız ve 362 orman kahramanımızla müdahale ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde çıkan orman yangınıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Çanakkale Boğazı gemi trafiği, Akbaş mevkisindeki orman yangını nedeniyle kuzey-güney tek yönde ve geçici olarak askıya alındı. Gemi trafiği, güney-kuzey tek yönlü olarak devam edecektir” denildi.

Çanakkale'de orman yangını! Gemi trafiği durduruldu

TARİHİ YARIMADAYA GİRİŞLER DURDURULDU

Çanakkale Valiliğince yapılan açıklamada “Eceabat ilçesi civarında devam eden orman yangını nedeniyle Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı’na girişler ikinci bir duyuruya kadar durdurulmuştur.” ifadesi kullanıldı.

Valilikten yapılan açıklamada, yangın nedeniyle önlem amacıyla Eceabat ilçesine bağlı Büyükanafarta köyünün tahliye edildiği belirtildi.

Valilikçe çalışmaların koordinasyonunun sağlandığı, yangını kontrol altına almak için ekiplerin havadan ve karadan seferber olduğu ifade edilen açıklamada, gerek şehitlikleri gezmek için gelen ziyaretçilerin gerekse bölgede yaşayanların dikkatli olmaları istendi. Ayrıca, Kumköy ile Büyükanafarta köyleri arasındaki yolun ulaşıma kapatıldığı öğrenildi.

Ekipler, rüzgarın da etkili olduğu bölgede yangını kontrol altına almak için havadan ve karadan müdahalesini sürdürüyor.

KAYNAK: DHA