Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yıkılan Galeria Sitesi soruşturmasında yeni gelişme: Yüzme havuzunun 850 metrekaresi ruhsatsız çıktı

Bu haberin fotoğrafı yok

 

Şilan AKDENİZ

 

Diyarbakır’da 6 şubatta Kahramanmaraş merkezli depremde yıkılan Galeria Sitesi ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında teknik ekipler tarafından yapılan incelemede, spor salonunda kolonların kesilmediği ancak tıraşlanarak inceltildiği, 1000 metrekarelik yüzme havuzunun ise sadece 150 metrekaresinin ruhsatlı olduğu ortaya çıktı.

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde kentin ilk AVM’si olarak 1999’da hizmete giren, 8 katı da 128 daireden oluşan 4 bloklu Galeria Sitesi’nin bir bloğu, Kahramanmaraş merkezli ilk depremde yıkıldı. Enkaz altında kalan 89 kişi yaşamını yitirdi, 22 kişi ise yaralandı. Yıkılan blok ile ilgili ‘yapım kusurları ve kolon kesme’ iddialarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, kolonlarının kesildiği iddia edilen spor salonu ve marketle ilgili teknik ekip tarafından inceleme yapıldı. İlk incelemede spor salonunda ve markette kolon kesilme işleminin olmadığı belirlendi.

HAVUZUN GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan kolonlarının kesildiği ileri sürülen alt kattaki spor salonuna ait olan havuzun görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde, yaklaşık 2 metre derinliği olan havuzun bulunduğu geniş alanda kolonların olmadığı görüldü. Kentteki soruşturmalarda, yapım kusurları ve kolon kesme iddialarına ilişkin bugüne kadar aralarında müteahhitlerin de bulunduğu 17 kişi ‘olası kastla öldürmek’ suçundan tutuklandı, 23’ü adli kontrolle 25 kişi serbest bırakıldı, 4 firari şüphelinin yakalanmasına çalışılıyor.

AÇILIŞ İZİN BELGESİ YOKMUŞ

Spor salonu üyelik kaydı bulunan bir Cumhuriyet Savcısının da tanık olarak ifade verdiği ve havuza ait görüntüleri sunduğu soruşturma dosyasına Diyar Galeria B blokunun depremde yıkılma anına ait yeni görüntüler de eklendi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne yazı göndererek soruşturmaya konu spor salonu ile ilgili bilgileri istemişti. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından cevaben gönderilen ve soruşturma dosyasına konulan yazıda “Diyarbakır Galeria İş Merkezinde faaliyet gösteren Bluezone ve Colesium isimli spor salonlarının Özel Beden Eğitimi ve Spor Tesisleri Yönetmeliğinin 6’ncı maddesi gereğince istenilen belgeleri tamamlamadıklarından dolayı il müdürlüğümüzce ‘Açılış İzin Belgesi’ verilmediği ve söz konusu spor salonlarına ait üye bilgileri müdürlüğümüzde bulunmamaktadır” denildi.