Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

1 Nisana Kadar Zorunlu Uygulama

Nisan’dan itibaren trafiğe çıkacak sürücüler dikkat: Artık zorunlu olmayacak.

Nisan’dan itibaren trafiğe çıkacak

Milyonlarca sürücüyü ilgilendiren haber geldi. 1 Nisan’da o uygulamadaki zorunluluk bitecek.1 Aralık tarihinden itibaren başlayan kış lastiği uygulaması zorunluluğu 4 gün sonra sona erecek. Bu tarihe kadar uygulamaya uymayan sürücüler 1 bin 568 TL para cezası ödeyecek.

Kış lastiği uygulaması 1 Nisan tarihinde bitecek. Türkiye genelinde 1 Nisan’a kadar devam edecek olan kış lastiği uygulamasına uymak zorunlu. Kurala uymayan araç sürücülerine idari para cezası kesiliyor.

1 NİSAN’A KADAR ZORUNLU

Kış lastiği uygulaması belirlenen tarihlerde zorunlu tutuluyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor.

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılıyor. Kurala uymayan araç sürücülerine idari para cezası kesiliyor.

Bu kış İstanbul’da 25 Kasım 2023, Türkiye genelinde ise 1 Aralık 2023’te başlayan kış lastiği takma zorunluluğu uygulaması, 1 Nisan Pazartesi günü sona erecek.

(HABER MERKEZİ)