Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hayvanları.Sevelim Koruyalım Ama Öncelikle.Sağlığımızı Koruyalım.

Bu haberin fotoğrafı yok
HABER
Mahmut PAÇAL
GAZETECİ YAZAR
Başıboş köpeklerden bulaşan sinsi hastalık ülkemizde giderek artıyor.
Bugünkü yazımda ülkemizde giderek artan başıboş köpekler sorunu ve buna bağlı hastalıklarla ilgili konulara değinmek istedim.
Verilere göre son 2 yılda 16’sı çocuk 48 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine sebebiyet veren başıboş köpekler, Türkiye’de başka bir tehlike oluşturmayıda sürdürüyor.İstatistiklere yansıyan verilere göre, kuduz temaslı vakaların 3,5 kat arttığı, kist hidatik vakalarının ise 8,8 kat arttığı tespit edildi.
Bir yandan saldırılar ve yaralanmalar sonucu insan canını tehdit eden başıboş köpekler diğer taraftan ölümcül hastalıklara sebebiyet veriyor.
Yapılan araştırmalarda görülüyor ki; Avrupa ülkeleri ve ABD’de köpek nedenli hastalıklara karşı sert önlemler alınırken Türkiye’de kuduz ve kist hidatik gibi köpeklerin yaydığı hastalıklar kol geziyor. Son verilere göre köpek kaynaklı hastalıkların 8-10 kat arttığı görülüyor.Köpek dışkısında bulunan tenya yumurtalarının besinler ve hijyenik olmayan sular ile insan vücuduna girmesi sonucunda gelişen bu hastalık ağır ve sinsi bir şekilde ilerleyerek hayati risk oluşturabiliyor.Çevredeki kuruyan köpek dışkısındaki bakteriler rüzgarın esmesiyle solunum yolu aracılığıyla akciğerlere yerleşebiliyor.İnsan vıcuduna giren Hidatik kist, patlaması ve karın boşluğuna yayılması halinde ölümcül hale gelebiliyor. Hidatik kist, ameliyatla alınmasına rağmen tekrar tekrar nüksedebiliyor. ABD ve Avrupa ülkelerinde köpek dışkısına ağır yaptırımlar getirilirken Türkiye’de başıboş köpeklerin dışkılarından yayılan ‘echinococcus granulosus’ parazitinin neden olduğu kist hidatik vakaları arttığı görülüyor.
Başıboş köpek sebepli trafik kazalarının çok az bir kısmı medyaya yansımaktadır. Ayrıca kist hidatik vb sağlık sorunlarından dolayı gerçekleşen ölümler ise medyaya dahi yansımamaktadır. Meseleyi sadece ölü sayısına indirgemek de yanlış. Çünkü başıboş köpekler insanların günlük hayatını etkileyen bir sorun. İşe gidip gelirken sokak değiştiren, okula, parka, kapı önüne çocuğunu gönderemeyen insanlar var.
2 yıl içerisinde 16’sı çocuk 48 vatandaşımızın toprağa verildiğini kaydeden uzmanların açıklamalarında ;
Sokaklarda 7-10 milyon civarında başıboş köpek başta sokaklar, kırsal alan, üniversite bahçeleri, hastane bahçeleri hatta içleri, çocuk parkları dahil olmak üzere her yere dışkıladığını, Türkiye’yi büyük bir halk sağlığı sorunu beklediğini ayrıca Başıboş köpek popülasyonunun her geçen gün daha da arttığını, çözülememesi halinde sorunun içinden çıkılamaz bir hal alacağını 5199 sayılı kanunun değişmesi gerektiğini belirtir beyanlarda bulunarak Sisorunun çözümü noktasında zaman kaybedilmemesi gerektiği konusunda açıklamalarda bulunmaktadırlar. Bunun nedeni olarak her geçen gün başıboş köpek popülasyonu artmakta olduğunu, köpekler 6-8 arasında yavru doğurduğundan sorunun gittikçe içinden çıkılamaz bir hale gelmektediğinfen bahsetmektedirler. Siyasi partilerin hızlıca aksiyon alıp insanın can güvenliği ve sağlığının merkezde olduğu yeni bir yasal düzenleme yapmaları gerekmektiği ve 5199 sayılı kanun değişmelerinin gerekli olduğu ile Devletin tüm kurumları ivedilikle harekete geçmeleri konusunda hassasiyet göstermeleri gerektiği konusunda açıklamalar yapmaktadırlar.
Bu sorunun çözümü konusunda uzmanlar ;
Köpeklerin sokaklardan toplanarak ve bu sorunu çözmüş ülkelerdeki gibi sıkı kural ve denetimin olduğu hukuki zemin oluşturulmalıdır. Ayrıca sorunun tekrarlanmaması için de düzenlenen sistemin sürdürülebilir olması gerektiğini belirtmektedirler.
Birde ne hikmetse Avrupa ülkeleri, kendi sokaklarında başıboş köpeklere izin vermezken Türkiye’deki başıboş köpekleri çeşitli STK’lar aracılığıyla fonlamaya devam etmekte oldukları görülmektedir .Avrupa ülkeleri, kendi sokaklarında başıboş köpeklere izin vermezken Türkiye’deki başıboş köpekleri çeşitli STK’lar aracılığıyla fonlamaya devam etmekte olup ayrı bir tartışma konusu teşkil etmektedir.
Sonuç itibariyle; hayvanları tabiki sevelim, koruyalım, yaşatalım fakat hep birlikte sağlıkla güvenle yaşayalım. Kontrolsüz güç güç değildir unutmayalım ve herşeyi bir düzen içerisinde yaşayalım.